אורתופדיה הוא תחום אשר מתקדם בהתמדה, בדומה לתחומים רבים אחרים ברפואה המודרנית. משאבים שונים מושקעים בכך והם מתבטאים במחקר ובניסיונות שיפור וחידוש שונים. במאמר זה, נמחיש על קצה המזלג, את עולם החידושים באורתופדיה.

עוד על אורתופדיה

כהתמחות מיוחדת בעולם הרפואה, האורתופדיה מתמקדת בשרירים ובעצמות. באורתופדיה עצמה, יש התמחויות משנה שונות. למשל בתחום הספורט, במקרי טראומה או בעמוד השדרה. אם תזדקקו לאורתופד, תוכלו להיכנס אל אתר דוקתורים, עבור קביעת תור לאורתופד בכל רחבי הארץ, במהירות ובנוחות. כך יעמוד לרשותכם מקצוען, אשר הכשרתו מבטאת למעשה מסלול לימודים ארוך למדי. חשוב לזכור, שמומחים אלה מטפלים במערכות חשובות ביותר לתפקוד האדם. השלד והשרירים מעורבים למעשה כמעט בכל מה שאנחנו עושים, רוב הזמן. כך שקידום תחום זה עם חידושים שונים, הוא ללא ספק כיוון השקעה חשוב ברפואה.

חשיבות החידושים ברפואה

חידושים ברפואה נדרשים מסיבות רבות, בהן:

פתרון אתגרים מיוחדים – עם כל היכולות הרבות של הרפואה המודרנית, היא עדיין לא יודעת לעשות הכול.

שיפור הליכים קיימים – חידושים ברפואה, עשויים להתבטא בשיפור תהליכי טיפול קיימים. למשל קיצור משך הטיפול, שיפור יעילותו או צמצום סיכונים ותופעות לוואי. בתחום האורתופדיה לא חסרים אתגרים טכניים טעוני שיפור. מחד, האורתופדיה עוסקת באיברים קריטיים לתפקוד, דוגמת עמוד השדרה. מאידך, היא עושה זאת גם באמצעות הליכים מסוכנים יחסית, דוגמת ניתוחים. כך שאפילו שיפור או חידוש קטן יחסית, עשויים להיות משמעותיים מאוד.

הוזלת עלויות – הליכים רפואיים רבים הם יקרים למדי. הוזלתם מאפשרת לעשות אותם נגישים לאוכלוסיות רחבות יותר ומקלה מבחינה כספית.

הדמיית תלת ממד

הדמיית תלת ממד מהווה כלי עזר חשוב ביותר בתחום זה. באמצעותה, ניתן לבצע באופן מדויק יותר תהליכים רגישים כגון כריתת גידולים. במבט רחב יותר, הדמיית התלת ממד היא צעד מתקדם נוסף, בנושא החשוב של טכנולוגיות הדמיה באורתופדיה. עם השנים פותחו מכשירי בדיקה שונים, אשר מסוגלים לצלם חלקים שונים בגוף בדרכים שונות. אך מעבר לצילום, ישנו שלב קריטי של עיבוד המידע הגולמי הזה. חידושים שונים בהיבט העיבוד, מסייעים לרופאים להבין את תוצאות הבדיקות טוב יותר. במהירות רבה יותר, עם פחות טעויות וחוסר בהירות, תוך יכולת התמקדות או התרחקות כלפי אזורים שונים בתוצר התלת ממדי וכן הלאה. ניתן אף לבצע צילום והדמיה תוך כדי ניתוח, בזמן אמת.

הדפסת תלת ממד

השלמה חשובה ומעניינת מאוד ליכולת ההדמיה בתלת ממד, מספק תחום הדפסת התלת ממד. על סמך הדמית תלת ממד, מדפסות מסוג זה מסוגלות להפיק מודלים תלת ממדיים, בדיוק רב למדי. הוזלת העלויות של מדפסות תלת הממד ושל חומרי הגלם עבורן, מאפשרת להדפיס מודלים תלת ממדיים באופן משתלם יחסית. למעשה, ניתן ומשתלם להדפיס אפילו מודל בודד, של גידול אצל חולה ספציפי ומערכות השריר והשלד שסביבו.

חידושים טכנולוגיים בתחום האורתופדיה

רובוטיקה

כירורגיה רובוטית הוא חידוש מעניין מאוד, שבו משתמשים ברובוטים כעזר לניתוח. למעשה, הרובוט הוא שמנתח בפועל, כאשר המנתח האנושי שולט בו מרחוק. יש לכך לא מעט יתרונות, כולל שיפור השליטה בניתוח וצמצום סיבוכים. אורתופדיה היא אחד מהתחומים הרפואיים, שבהם ניתוחים כאלה בולטים במיוחד.Da Vinci Surgical System היא מערכת בתחום זה, אשר זכתה לפרסום רב בשנים האחרונות. עם זאת, היא לא היחידה וכירורגיה רובוטית הוא תחום שממשיך להיחקר ולהתפתח.

לסיכום

אין ספק, שבעתיד עוד נראה לא מעט חידושים והפתעות בעולם זה. חשיבות תחום האורתופדיה והתועלת הרבה שהוא מביא כבר עכשיו, מבטיחים שהוא ימשיך להיות אטרקטיבי למחקר.