עסקים שבחרו לשדרג ולשכלל את פעילותם באמצעות המחשוב, משתמשים בין השאר בשירותים הבאים:

שירותי תקשורת

תקשורת היא בין התחומים שבהם האינטרנט מסייע במיוחד לעסקים. הדבר מובן מאליו – תקשורת עם גורמים שונים, מהווה היבט חיוני בפעילות של כל עסק. זמינים כיום למשל שירותי מרכזיות שיתאימו לכל עסק, כלי מסרים מידיים, תקשורת סלולרית ואלחוטית משוכללת ועוד. גם האימייל עדיין איתנו ועסקים מתוחכמים משתמשים בו בצורה מתקדמת במיוחד (כמו הגדרת כללי סינון ומיון דואר).

מערכות ניהול עסקי כשירות

מערכות ניהול עסקי קלאסיות דוגמת ERP או CRM, זמינות אף כיום הן כשירות באינטרנט. זאת, במבחר גדול ובטווח מחירים מגוון. כך שזה מתאים לעסקים מכל גודל. כללית, שירותים אלה זולים יותר מהתקנה מקומית של תוכנות מסוג זה. משלמים עבורם חודשית סכומים לא גדולים, במקום לרכוש בבת אחת תוכנה מקומית וגם במקביל לשלם חודשית לתמיכה. כתוצאה מכך, מערכות כאלה נגישות יותר לעסקים קטנים. הדבר מאפשר ממש לכל עסק קטן ולכם, להתחרות (לפחות מבחינה זו) בכל "הגדולים" בתחומו.

משוכלל ומשודרג שירותים לעסקים שעברו לדיגיטל

תיאום פעילות מבוזרת

עסקים יכולים לפעול כיום בצורה יעילה ביותר, גם אם הם נמצאים במשרדים נפרדים ומרוחקים. אפילו תיאום עבודה על פני מדינות שונות ואזורי זמן שונים, קל כיום במיוחד תודות למחשוב. ישנם עזרי תקשורת לתיאום בין צוותים במיקומים פיזיים שונים, לניהול המשימות עבורם, לניהול קבצים שונים שהם מעבירים ביניהם, על גרסותיהם השונות וכדומה. לאור המגוון הרב של עזרים אלה וההבדלים הטכניים ביניהם, עסקים מוצאים לעצמם עם הזמן את תמהיל העזרים שמתאים במיוחד עבורם.

אחסון וגיבוי

רשת האינטרנט מאפשרת לא רק לקבל שירותים מרחוק, אלא גם לאחסן מידע בשרתים מרוחקים. הדבר פופולארי, מאחר שאחסון הפך עם השנים לזול יותר ויותר ומאחר שלאחסון מרוחק יש תועלת מבחינת התאוששות מאסון. עסקים משתמשים בשירותים מרוחקים באינטרנט עבור אחסון וגם עבור גיבוי ובכך מוזילים עלויות עבור עצמם ומפשטים את העיסוק במחשוב בכלל.

התאוששות מאסון והמשכיות עסקית

בהמשך לנושא הגיבוי, חשוב לציין כי ישנם שירותים פופולאריים שמסייעים לשרידות עסקית. שירותים אלה מאפשרים התאוששות מהירה של המערכות הטכניות וגם הבטחת המשכיות הפעילות העסקית. נכון הדבר, שנזקקים להם בפועל לעתים רחוקות מאוד. מצד שני, כאשר זקוקים לשירות כזה, הוא קריטי. לעתים, די במקרה אסון אחד שלא ערוכים אליו היטב, בכדי להכניס עסק למשבר שמוביל לקריסת העסק הסופית. הדבר נכון במיוחד בעסקים קטנים, שאין להם מרווח טעות משמעותי – הם רגישים יותר למשברים. דווקא עסקים אלה, נהנים כיום מהמחירים הזולים של שירותים מסוג זה.

לסיכום

שירותי מחשוב זמינים כיום במבחר גדול מאוד ובעלויות סבירות (מאחר שמדובר ב-SaaS – Software as a Service). כדאי מאוד לנצל הזדמנות זו. מה גם, שמי שלא יעשה כן, ימצא עצמו מאחור.