מבחנים לצו ראשון

יחידות הסייבר המובחרות בצה"ל מושכות אליהן מדי שנה צעירים נלהבים שמבינים כי מדובר במקפצה אדירה לקריירה. בשל מספר המקומות המועט, נדרש מכם להבין כי בדרך למבחני המיון עליכם לעבור לא מעט שלבים בדרך – כשהראשון בהם הוא הצו הראשון.

צו ראשון: התחנה הראשונה בדרך להגשמת החלום

אין ספק כי יחידות הסייבר בצה"ל זכו בשנים האחרונות לתהודה ציבורית רחבה, הן בשל הפעילות הענפה אבל לא מעט בזכות ההשתלבות המהירה של בוגרי היחידה בתפקידי מפתח בחברות הייטק כאן בישראל ובעולם. למעשה, צה"ל מכשיר את דור העתיד של לוחמי הסייבר דרך מסלול הכשרה ארוך שמתחיל קודם כל במבחני המיון, קרי צו ראשון. מבחנים לצו ראשון הם התחנה הראשונה שלכם בדרך להגשמת החלום, וזאת בשל העובדה כי בצו הראשון נקבעים נתוני הקב"א כמו גם הפרופיל הרפואי. בכדי שתוכלו לשפר את הסיכויים שלכם לקבל ציונים גבוהים במבחנים, רצוי להתחיל להתכונן כשלושה חודשים לפני ההתייצבות, וזאת בכדי שתוכלו לאתגר את עצמכם עם ייעול זמנים והשלמת מבחני סימולציה (אותם ניתן להוריד דרך אתרים מתמחים) הכוללים בין היתר מבחנים בעברית, מתמטיקה, היגיון ועוד. ככל שתהיו מדויקים יותר מבחינת הזמנים כך תוכלו לתרגל מראש ובכך להפחית את הלחץ הכרוך בהשלמת המבחן. שימו לב כי נדבך משמעותי נוסף בצו הראשון כולל גם ראיון פרונטלי, ולכן עדיף לתרגל עם בן משפחה או חבר את השאלות, מתוך מטרה להגיע בביטחון ולהסביר עוד במעמד הזה כי אתם מעוניינים להתקבל ליחידות הסייבר של צה"ל.

שלב שני: מיון

מיד לאחר הצו הראשון תקבלו לתיבת הדואר או בעמוד האישי באתר מיט"ב את התפקידים שנמצאו כמתאימים לכם. במידה ואכן קיבלתם זימון בעבור יחידות הסייבר והטכנולוגיה, רצוי ליצור קשר עם חיילים ששירתו בתפקיד או שמשרתים כבר עכשיו דרך קבוצות חברתיות. מדובר בדרך מצוינת להכין את עצמכם לקראת ימי המיון שנחשבים לקשים ומאתגרים מאוד. עם זאת, חשוב להבין כי מבחנים אלו חסויים ולכן בכדי להכין את עצמכם צריך לבצע עבודה מנטלית חזקה: להגביר את הביטחון העצמי שלכם, להתנסות במגוון מבחנים באינטרנט וכמובן לשוחח עם בוגרים של המסלול.

שלב שלישי: מחשבון קרב

מחשבון קרב היא למעשה בחינה אחת מתוך מספר בחינות והיא מדמה את שפת המכתבות, כולל כתיבה של קודים. מדובר במבחן מורכב שמהווה את הבסיס לצורך מיוני ההמשך, כאשר לא כל התפקידים דורשים מיון המשך אלא ניתן גם להתקבל למגוון תפקידים טכנולוגיים עם התמחות בתחומי הסייבר. מחשבון הקרב לצד מבחנים נוספים לא דורשים ידע ספציפי מוקדם אלא הם בודקים את היכולת שלכם לעמוד במצבי לחץ, הבנה קוגניטיבית וכן בודקים את היכולת שלכם ללמידה עצמית. למידה עצמית היא חלק בלתי נפרד מתהליך הקבלה ליחידות מובחרות בצה"ל, ועל כן הדרך שלכם לעבר תפקיד החלומות צריך להיות מורכב גם מיכולת אישית שלכם להתגבר על הפחדים ולהביע את עצמכם ואת הידע שלכם כמיטב יכולתכם.

לסיכום, הדרך ליחידות הסייבר המובחרות מתחילה בצו הראשון ומסתיימת כאשר אתם מתייצבים ביום הגיוס שלכם. זכרו כי לא הכול תלוי בכם, אבל עם המון מוטיבציה ועם התמקצעות ניתן בהחלט להתברג לתפקידי מפתח. אולם, הדבר תלוי בהשקעה, פיתוח של חוסן אישי וכן הבנה כי אתם מתמודדים על תפקידים ביחד עם לא מעט צעירים כמוכם. מה שישפיע הוא היכולת שלכם לשדרג את הידע והמיומנות, עד לקבלת התפקיד שהולם את הכישורים שלכם – ובהתאם לכך מאפשר לכם להפגין כישורים במסגרת הצבאית, ולאחר מכן באזרחות.