במחשבים אישיים יש לא מעט סוגים של רכיבי חומרה. לוח אם, מעבד, זיכרונות, כרטיס רשת ועוד. אחד הרכיבים הבולטים ביותר, הוא כרטיס המסך. מה הוא בעצם כרטיס המסך? בשביל מה הוא דרוש? האם רק גיימרים זקוקים לכרטיס מיוחד כזה? אלה כמה הסברים ותשובות, שאתם עשויים למצוא מעניינים:

במבט כללי

כל מחשב אישי מתבסס על לוח מודפס אלקטרוני מרכזי, אשר ידוע בשם "לוח אם". אם תסתכלו לתוך מחשב כזה במצבו הפתוח, תראו שזהו החלק המרכזי. מעין ריבוע גדול מאוד שצמוד לאחת הדפנות, עמוס ברכיבי אלקטרוניקה. אם תסתכלו על צמד הכבלים שמגיע לצג שלכם, תגלו שהאחד מתחבר למקור מתח והשני לכניסה מסוימת במחשב. כניסה זו, ממנה מגיעים הנתונים לצג המחשב, היא על לוח האם או על כרטיס נפרד – כרטיס המסך. בהרכבת מחשב חדש, יש כמה סוגים של כרטיסי מסך שאפשר להשיג אונליין ולחבר בקלות יחסית. למעשה, הכרטיס מתחבר אל לוח האם. אבל אם הצג יכול להתחבר ישירות אל לוח האם, דבר שמתבטא בלוח בשבבים קומפקטיים למדי, מדוע זקוקים בכלל לכרטיס נפרד עבור התצוגה?

הפרד ומשול

שבב התצוגה שמובנה בלוחות אם, הוא בדרך כלל שבב לגמרי לא רע למטרות בסיסיות. אך לעתים, יש דרישות גבוהות יותר, כמו למשל עבור מקצוען שעוסק בעריכת סרטי וידאו או עבור משחקי מחשב. במקרים כאלה, השבב שמובנה בלוח האם לא יעמוד במשימה טוב מספיק. הפתרון: רכישת כרטיס מסך איכותי. חיבור, הסרה והחלפה של כרטיסים כאלה, הוא עניין פשוט ומהיר למדי. על לוח האם יש תושבות מיוחדות למטרה זו. כרטיס נפרד, מאפשר לכם לשלוט במפרט הטכני של התצוגה בצורה מרבית.

מה זה עושה?

כרטיס המסך עושה טוב יותר, את כל מה ששבב התצוגה בלוח האם עושה. הוא לעתים מוסיף לכך יכולות נוספות. מדובר בגדול על שני היבטים:

 

 

עיבוד

על כרטיס גרפי (או שבב גרפי בלוח אם) יש מעבד, אשר מכונה GPU (Graphics Processing Unit). שבב זה מבצע פעולות עיבוד שונות, אשר דרושות לשם יצירת כל מה שמוצג על צג המחשב. אם תחשבו למשל על משחק מחשב, עשויה להיות שם גרפיקה תלת ממדית עם אפקטים של תאורה, שנראית ריאליסטית מאוד. תוצאה כזו, דורשת עיבוד רב.

תקשורת

תקשורת הנתונים בין המחשב לבין הצג. הפעלתה דרך כרטיס המסך, מצמצמת את העומס על לוח האם.

מעניין לדעת

אלה עוד כמה עובדות מעניינות, שכדאי לדעת על כרטיסי המסך:

ייצור חום וטיפול בכך

אם תסתכלו על כרטיסי מסך מתקדמים, תתרשמו מייד מגודלם הניכר. גודל זה מייצג הרבה אלקטרוניקה והרבה עבודה שהיא מבצעת. בהתאם לכך, הכרטיס גם מייצר לא מעט חום. בגלל מיקום הכרטיס, חום זה כלוא בתוך מארז המחשב והכרחי להיפטר ממנו בצורה יעילה. לשם כך, מובנים על כרטיסי המסך אמצעים מיוחדים, כגון צלעות קירור (Heat sink) ומאווררים.

שיפורים בחינם

חובבי משחקי מחשב ובכלל מי שזקוק לכרטיסים כאלה, מחליפים אותם מדי פעם, בעקבת תקלות או לשם שדרוג. חשוב לזכור, שכרטיסי המסך הם לא רק חומרה מתוחכמת, אלא הם כוללים גם תוכנה רבה. תוכנה זו, זוכה בדרך כלל לעדכונים בחינם מהיצרן. כדאי ומומלץ מאוד להתקין אותם, גם לשם צמצום באגים וגם לשם שיפור הביצועים.

מסייע בפתרון תקלות

כאשר משתמשים בכרטיס מסך, יש לרשותכם עדיין את יציאת המסך בלוח האם. כך שבמקרה של תקלה או חשד לתקלה בכרטיס המסך, ניתן לעבור אליה.

לסיכום

עבור כל מטרה שהיא של שימוש במחשב,  התצוגה היא היבט חיוני וכרטיס המסך הוא רכיב שכדאי להכיר.