סובלים ממיגרנות בעבודה? מיגרנה היא לא רק כאב ראש, וקשה מאוד לתפקד לצידה. לפעמים גם הטיפול התרופתי לא עוזר, אך בעזרת שיטות מהרפואה הסינית והרפואה הטבעית ניתן להקל על התסמינים ואף למנוע אותם. במאמר שלפניכם פירטנו על מספר שיטות טיפול טבעיות העשויות לעזור במצבים של מיגרנה.

דיקור סיני

לפי הרפואה הסינית, הפתרון למיגרנה הינו איזון המרידיאנים (ערוצי אנרגיה) המעורבים בכאב הראש ואיזון אנרגיית הצ'י, אנרגיית החיים הזורמת בגוף. ניתן לטפל במיגרנות באמצעות דיקור סיני, גם בזמן ההתקף עצמו וגם בין התפרצויות הכאב. הדיקור הינו שיטה עתיקת יומין המשתמשת במחטים דקות על גבי נקודות שונות באזור הגב, הגורמים לשחרור טבעי של הורמונים כמו סרוטונין ואנדורפינים, שמטפלים בכאב בצורה טבעית ולרוב ללא תופעות לוואי.

תוספי תזונה

נטילת תוספי תזונה, בהתאמה אישית ולפי המלצת הרופא, יכולה לסייע בטיפול ומניעה של מיגרנות:

ניתן לקבל מידע על תוספי תזונה חיוניים נוספים דרך מטפל מוסמך או רופא המשפחה.

 

 

הרגלים תזונתיים

ישנם מגוון מאכלים אשר נמצאו כמעוררי מיגרנה, ביניהם יין אדום או מזונות המכילים כמות גבוהה של חומרים משמרים, וכן מזונות אלרגנים כמו ביצים, עור של עוף, מוצרי חלב, בוטנים או פירות הדר. מומלץ לערוך יומן תזונה ובליווי מטפל למצוא לאילו מאכלים אנחנו רגישים ומה מהווה טריגר למיגרנה. ניתן לבצע בדיקת מעבדה לרגישות למזונות, או לפעול לפי השיטה הנטורופתית של הורדת המזונות שעלולים לגרום לרגישות ומציאת המזונות שמעוררים את ההתקפים. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות מתוקים, שכן פחמימות פשוטות גורמות להעלאת האינסולין בדם ולקליטה מוגברת של סרוטונין, מה שגורם להצרת כלי הדם ולהתפתחות תהליכים דלקתיים הגורמים לתחושת כאב באזור הראש המאפיינת את המיגרנה. את הפחמימות הפשוטות כדאי להחליף בפחמימות מורכבות, כמו קטניות ודגנים מלאים. בזמן התקף אפשר להעביר את הכאב על ידי שתיית קפה חזק – הקפאין מכווץ את כלי הדם שהתרחבו באופן פתאומי בשל ההתקף ומקל על הכאב.

צמחי מרפא

צמחי מרפא המכילים מולקולות דמויות אסטרוגן יכולים מאוד לסייע במניעת מיגרנות, שכן האסטרוגן מעלה את רמת הסרוטונין, האחראי בין היתר על הפגת תחושת הכאב, ומעכב את פירוקו. מיצויים מותאמים אישית יכולים להכיל שילוב של שיח-אברהם, אספרגוס הודי או בטטת בר מקסיקנית. בנוסף, המיגרנות יכולות להיגרם גם ממתח נפשי גבוה, ואפשר להשתמש בצמחים להרגעה והורדת רמות המתח, כמו ולריאן, לבנדר, מליסה או לואיזה. חליטות או מיצויים מצמחים אלה יעזרו לתחושת הרוגע ויתמכו במערכת העצבים. אחד הצמחים החשובים למניעת מיגרנות הינו בן חרצית רפואי – צמח בעל מנגנונים שונים הגורמים להפחתת דלקת, כך שצריכת הצמח לאורך זמן יכולה להפחית את עוצמת הכאב בזמן ההתקף ולמנוע ממנו לחזור.

לסיכום

מיגרנות גורמות לכאב ראש חד המוביל לירידה בתפקוד. לרוב יומלץ לסובלים ממיגרנות להשתמש בכדורים משככי כאב חזקים, אך היום אפשר להשתמש גם בשיטות טבעיות להקלה, טיפול ומניעה של התקפי מיגרנה, כמו דיקור סיני, שינוי הרגלים תזונתיים, שימוש בתוספי תזונה ובצמחי מרפא. כדאי להתייעץ עם מטפל מומחה כדי לבנות תוכנית טיפולית מותאמת אישית שתסייע בהקלה על תסמיני המיגרנה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.